Ханойска кула е математическа пъзел игра, известна в цял свят. Тя е подходяща, както за деца, така и за възрастни. Тренира пространственото и логическо мислене,кординацията между око и ръка, вниманието и концентрацията.
Изработена е изцяло от дърво. Състои се от основа с три пръта и 8 цветни кръга с различен диаметър. Трудността на играта може да бъде регулирана спрямо възрастта и уменията на играчите, което я прави подходяща за деца и възрастни.
Размери на играта: 18см (д), 6 см (ш), 8 см (в).
Цел на играта:
Да се преместят всичките 8 кръга от един прът на друг, като запазите структурата на кулата от най-малък кръг отгоре и най-голям отдолу!
Правилата са само три:
НЕ можете да поставяте по-голям кръг върху по-малък!
Може да премествате само по един кръг на ход!
Можете да премествате само най-горния диск от всеки прът!
Преместването на кулата трябва да се осъществи с възможно най-малък брои ходове!
Как да регулирам трудността?
Регулирането на трудността става като играете с по-малко кръгове. По този начин имате по-малък брои ходове за преместване на цялата кулата и обратно. Повече кръгове, повече ходове.
Оптималният брой ходове при 2 кръга е 3
Оптималният брой ходове при 3 кръга е 7
Оптималният брой ходове при 4 кръга е 15
Оптималният брой ходове при 5 кръга е 31
Оптималният брой ходове при 6 кръга е 63
Оптималният брой ходове при 7 кръга е 127
Оптималният брой ходове при 8 кръга е 255
Произход на играта:
Кулата на Ханой е пъзел, който е изобретен от френския математик Едуард Лукас през 1883 г. Пъзелът, наричан още “Кулата на Брахма” или “Краят на световния пъзел”, е създаден от стара хиндуистка легенда. Историята разказва за хиндуистки храм в центъра на света, където Бог Брахама дава на монасите куп от 64 златни диска с намаляващ размер. Дисковете били подредени на една от трите кули. Монасите трябвало да прехвърлят купчината дискове от стартовата кула в друга. Казано е, че когато изпълнят задачата си, храмът ще се разпадне в прах и светът ще приключи.
В други версии на легендата на монасите е било разрешено да правят само по едно движение на ден! Дори да не беше така, едно движение отнема секунда. Това би изисквало повече от 585 милиарда години, за да се изпълни задачата!